ÜRETİM

Lamine Cam Üretim Hatları

Lamine Cam, özel şeffaf bağlayıcı tabakalar yardımıyla iki veya daha fazla cam plakasının ısı ve basınç altında kaynaştırılması ile üretilir. Kırılma sonrasındaki cam saçılmaları ve cisimlerin geçişine karşı direnci nedeniyle gerek insan sağlığı, gerekse hırsızlık ve saldırı benzeri güvenlik sorunlarının beklendiği yerlerde yaygın bir kullanım potansiyeline sahiptir.

Lamine Cam, normal camlardaki şeffaflık ve geçirgenlik özelliklerini değiştirmez, çünkü kullanılan ara tabakaların optik özellikleri ile camın optik özellikleri birbirine yakındır.

Lamine Cam aynı zamanda gürültü yalıtımına katkısı ve düşük UV geçirgenliği ile de yararlı bir üründür.

Lamine Cam renkli, renksiz polivinil butiral (PVB); renkli, renksiz ve yansıtıcı cam kombinasyonlarıyla üretilmektedir. Bunun yanısıra Lamine Cam gerektiği takdirde temperli cam kombinasyonlarıyla üretildiği gibi yalıtım üniteleri bünyesinde de yer almaktadır.

Lamine camlar, Ardiç Cam tesislerinde,polivinil butiral (PVB) ve etilen vinil asetat (EVA) tabakalar yardımı ile özenle üretilir.

Cam laminasyon uygulamasının önemli bir malzemesi olan EVA film, etilen vinil asetat anlamındadır, copolymer reçinedir. Şeffaf, beyaz, opak, mavi, kırmızı, yeşil vb. renklerde mevcut olan EVA plastik hammadde içermez. EVA filmin kalitesi yapışmaz ve yüzeyin yumuşak olmasından bellidir, rulo halinde saklanır. EVA film iki cam arasına, bu camların içinden iki EVA’ nın kendi aralarına hemen hemen her türlü madde (kumaş, ahşap, kağıt, resim, folyo, dijital görseller vs.) konularak uygulanır.

Görsel estetiğin önem kazandığı günümüze cama kattığı katma değer ve estetik ile önemli bir rol oynamaktadır. EVA mükemmel şeffaflık, yüksek tutunurluk, mukavemetli ve kuvvetli olması, ultra viole koruma, ses yalıtımına yardımcı ve güvenilir olması, neme dayanıklılık gibi kullanım avantajlarına sahiptir.